Black Desert Online (MMORPG) Hangi Ülkenin Oyunudur ?

Ocak 5, 2018
804 Okunma

Güney Kore’ye ait bir MMORPG oyunu olan Black Desert Online kendi türleri içerisinde özgün yapıya sahiptir. Sandbox adıyla bilinen oyun türüne ait birçok unsuru içerisinde barındırması, BDO’yu diğer oyunlardan ayıran en önemli etken olmuştur. 2014 yılında Pearl Abyss tarafından piyasaya sürülmüştür. 2017’nin son aylarında ise Türkiye’de kapalı beta olarak başlamış ve daha sonra açık betası gelmiştir.

Ufkunuzu açan haritasıyla bambaşka dünyalara kapılarını açan  BDO, oyuncularına geniş bir harita sunuyor. Oyunun içerisine girdiğinizde kendinizi kaybedebilirsiniz. Uçsuz bucaksız bir evrende olduğunuzu hayal edin. Her yeni keşif sizi bu oyuna daha fazla bağlayacaktır.

Oyun gerçekçilik açısından tam puan almıştır. İklim şartları da buna dahildir. Hava şartları oyunu oynarken sizde psikolojik etkiler bırakacak kadar gerçekçidir.  Gece ve gündüz döngüsü mevcuttur. Günün saatlerine göre kullandığınız karakterler farklı farklı tepkiler verebilmektedir. Bu tepkileri görünce şaşırmayınız.

Oyun yapısal olarak oldukça çeşitli yerleşim yerlerine ve binalara sahiptir. Saraylardan çadırlara varana kadar birçok yapı mevcuttur. Kendi isteğimize göre dekorlandırma yapmak da mümkün. Oyun içerisinde market, yani alışveriş sistemi de bulunmaktadır. Yaptığımız günce işlerde işçi tutma hakkımızda vardır. Yani, şöyle toparlayacak olursak, oyunda kendi evinizi, kendi isteğinize göre yönetiyorsunuz tamamen.

Black Desert Online‘a, şöyle dışarıdan bir göz gezdirdiğimizde, daha önce karşılaşmamış olduğumuz yüksek görünü kalitesi ile karşılaşıyoruz. Dövüş sistemi açısından, bizleri gerçekçilik konusunda fazlasıyla tatmin edici bir yapıya da sahip olduğunu görebiliyoruz. Kuşatmaların ve savaşların epik büyüklükte olması durumunu da göz önünde bulundurunca, zafere koşmak için sabırsızlanıyoruz açıkçası. Bir de üstüne ticaret sisteminin gerçek dünyada olduğu kadar detaylı oluşu, her karakterin benzersiz oluşu ve oyunun bilgiye dayanıyor olması eklenince, yemeyip yanında yatası geliyor insanın.

Oyundaki karakterlerde oldukça çeşitlilik göstermektedir. Türkiye’de ilk olarak 4 karakter konulmuş olsa da, bilinen 30 kadar karakter vardır. Hepsinin de kendisine has dövüş stilleri mevcuttur. Sevdiğiniz dövüş stiline göre karakterini seçebilir ve tasarlayabilirsiniz.

Oyunun hikayesinde merkez konu Kara Taş’tır. Medeniyetin başlangıcı olarak bilinmektedir. Tabi ki medeniyetin sonunu getiren bir laneti de vardır. Kara Taş‘ın gücü ile medeniyetler kuran atalar, Kara Taş‘ı kontrol edebileceklerini sandı, fakat yanıldı. Kara Taş, zamanla atalarda hırs, güç iştahı ve savaş isteği büyüttü. Tabii, bu heveslerin sonunda da, kılıçlar kınlarından, bir daha tekrar girmemek üzere çekildi. Calpheon ve Valencia isimli iki bölge arasında kalan ve Kara Taş‘ın çıktığı Black Desert, birçok maceraperestin hem bulunduğu, hem de mezarının olduğu yer oldu. İyi ve kötü arasında gerçekleşen savaş, çölün kumlarını siyaha boyadı ve zaten çöl de adını siyah kumlarından aldı.

Kısacası bu oyun hakkında yazdığımız her şey oyunun ne kadar gerçekçi olduğunu göstermektedir. Oyun içerisindeki hiçbir aktiviteyi tek tuşla yapma şansınız olmayacak. Yapmak istediğiniz her bir şeyin emeğini karşılamanız gerekmektedir. Çok fazla uzatmadan oyun hakkında son birkaç şey söylemek gerekirse;  gamerlar için oldukça ideal bir oyundur ancak vakti olmayanlara tavsiye etmiyorum. Neden derseniz eğer; bu oyunda bir şeyler başarabilmeniz için çok fazla vakit harcamanız gerekmektedir. Ayrıca oyuna başladıktan sonra oyunun sizi içerisine nasıl çektiğini anlamayacaksınız ve saate bir baktığınızda eyvah! diyeceksiniz 🙂
ilginizi çekebilir

Husqvarna Hangi Ülkenindir?
Bahçe El Aletleri
0 shares200 views
Bahçe El Aletleri
0 shares200 views

Husqvarna Hangi Ülkenindir?

Erdi - Oca 28, 2021

Ülkemizde benzinli odun motorlarıyla tanınan marka olan Husqvarna, 1689 yılında Vättern Gölü kıyısındaki Huskvarna kasabasında tüfek üretmek üzere kurulmuş bir İsveç…

Wagner Hangi Ülkenindir?
Almanya
0 shares105 views
Almanya
0 shares105 views

Wagner Hangi Ülkenindir?

Erdi - Oca 26, 2021

Wagner markası, 1947 yılında Josef Wagner tarafından Almanya'nın Markdorf bölgesinde kurulmuştur. Şirketin ürün yelpazesi, DIY boya püskürtme sistemlerinden boyama, boya ve…

Zeiss Hangi Ülkenin Malıdır?
Almanya
0 shares114 views
Almanya
0 shares114 views

Zeiss Hangi Ülkenin Malıdır?

Erdi - Oca 24, 2021

Özellikle fotoğraf makinesi ve video kameralar için ürettiği lensler ile tanınan Zeiss, 1846 yılında Carl Zeiss tarafından Almanya, Oberkochen'de kurulmuştur. Almanya…

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.