Black Desert Online (MMORPG) Hangi Ülkenin Oyunudur ?

Ocak 5, 2018
58 Okunma

Güney Kore’ye ait bir MMORPG oyunu olan Black Desert Online kendi türleri içerisinde özgün yapıya sahiptir. Sandbox adıyla bilinen oyun türüne ait birçok unsuru içerisinde barındırması, BDO’yu diğer oyunlardan ayıran en önemli etken olmuştur. 2014 yılında Pearl Abyss tarafından piyasaya sürülmüştür. 2017’nin son aylarında ise Türkiye’de kapalı beta olarak başlamış ve daha sonra açık betası gelmiştir.

Ufkunuzu açan haritasıyla bambaşka dünyalara kapılarını açan  BDO, oyuncularına geniş bir harita sunuyor. Oyunun içerisine girdiğinizde kendinizi kaybedebilirsiniz. Uçsuz bucaksız bir evrende olduğunuzu hayal edin. Her yeni keşif sizi bu oyuna daha fazla bağlayacaktır.

Oyun gerçekçilik açısından tam puan almıştır. İklim şartları da buna dahildir. Hava şartları oyunu oynarken sizde psikolojik etkiler bırakacak kadar gerçekçidir.  Gece ve gündüz döngüsü mevcuttur. Günün saatlerine göre kullandığınız karakterler farklı farklı tepkiler verebilmektedir. Bu tepkileri görünce şaşırmayınız.

Oyun yapısal olarak oldukça çeşitli yerleşim yerlerine ve binalara sahiptir. Saraylardan çadırlara varana kadar birçok yapı mevcuttur. Kendi isteğimize göre dekorlandırma yapmak da mümkün. Oyun içerisinde market, yani alışveriş sistemi de bulunmaktadır. Yaptığımız günce işlerde işçi tutma hakkımızda vardır. Yani, şöyle toparlayacak olursak, oyunda kendi evinizi, kendi isteğinize göre yönetiyorsunuz tamamen.

Black Desert Online‘a, şöyle dışarıdan bir göz gezdirdiğimizde, daha önce karşılaşmamış olduğumuz yüksek görünü kalitesi ile karşılaşıyoruz. Dövüş sistemi açısından, bizleri gerçekçilik konusunda fazlasıyla tatmin edici bir yapıya da sahip olduğunu görebiliyoruz. Kuşatmaların ve savaşların epik büyüklükte olması durumunu da göz önünde bulundurunca, zafere koşmak için sabırsızlanıyoruz açıkçası. Bir de üstüne ticaret sisteminin gerçek dünyada olduğu kadar detaylı oluşu, her karakterin benzersiz oluşu ve oyunun bilgiye dayanıyor olması eklenince, yemeyip yanında yatası geliyor insanın.

Oyundaki karakterlerde oldukça çeşitlilik göstermektedir. Türkiye’de ilk olarak 4 karakter konulmuş olsa da, bilinen 30 kadar karakter vardır. Hepsinin de kendisine has dövüş stilleri mevcuttur. Sevdiğiniz dövüş stiline göre karakterini seçebilir ve tasarlayabilirsiniz.

Oyunun hikayesinde merkez konu Kara Taş’tır. Medeniyetin başlangıcı olarak bilinmektedir. Tabi ki medeniyetin sonunu getiren bir laneti de vardır. Kara Taş‘ın gücü ile medeniyetler kuran atalar, Kara Taş‘ı kontrol edebileceklerini sandı, fakat yanıldı. Kara Taş, zamanla atalarda hırs, güç iştahı ve savaş isteği büyüttü. Tabii, bu heveslerin sonunda da, kılıçlar kınlarından, bir daha tekrar girmemek üzere çekildi. Calpheon ve Valencia isimli iki bölge arasında kalan ve Kara Taş‘ın çıktığı Black Desert, birçok maceraperestin hem bulunduğu, hem de mezarının olduğu yer oldu. İyi ve kötü arasında gerçekleşen savaş, çölün kumlarını siyaha boyadı ve zaten çöl de adını siyah kumlarından aldı.

Kısacası bu oyun hakkında yazdığımız her şey oyunun ne kadar gerçekçi olduğunu göstermektedir. Oyun içerisindeki hiçbir aktiviteyi tek tuşla yapma şansınız olmayacak. Yapmak istediğiniz her bir şeyin emeğini karşılamanız gerekmektedir. Çok fazla uzatmadan oyun hakkında son birkaç şey söylemek gerekirse;  gamerlar için oldukça ideal bir oyundur ancak vakti olmayanlara tavsiye etmiyorum. Neden derseniz eğer; bu oyunda bir şeyler başarabilmeniz için çok fazla vakit harcamanız gerekmektedir. Ayrıca oyuna başladıktan sonra oyunun sizi içerisine nasıl çektiğini anlamayacaksınız ve saate bir baktığınızda eyvah! diyeceksiniz 🙂
ilginizi çekebilir

Golf Dondurmaları Hangi Ülkeye Aittir?
Gıda
0 shares1 views
Gıda
0 shares1 views

Golf Dondurmaları Hangi Ülkeye Aittir?

Uğur - Nis 20, 2018

2003’te Bursa’da üretime geçen Golf dondurma, bir Türk markasıdır. İlk yıllarında 10 milyon litre kapasite ile imalat yapmaya başlayan Golf…

Lexar Hangi Ülkenin Malıdır?
Amerika
0 shares2 views
Amerika
0 shares2 views

Lexar Hangi Ülkenin Malıdır?

Uğur - Nis 18, 2018

Lexar, Kaliforniya merkezli bir dijital medya ürünleri üreticisidir. Lexar tarafından üretilen ürünler arasında SD kartlar, Compact Flash kartları, USB flash…

Dimes Hangi Ülkeye Aittir?
Gıda
0 shares6 views
Gıda
0 shares6 views

Dimes Hangi Ülkeye Aittir?

Uğur - Nis 17, 2018

1958 yılında Mustafa Vasfi Diren tarafından Tokat’ta kurulan firma, bir Türk markasıdır. Ülkemizde yetişen ürünleri değerlendirmek ve daha sağlıklı nesillerin…

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.